WHAT DOES ROBOTIK CERRAHI MAKALE MEAN?

What Does robotik cerrahi makale Mean?

What Does robotik cerrahi makale Mean?

Blog Article

Gebelik takibi sırasında ultrason ve çeşitli testler yaparak hamileliğin sorunsuz ilerlediğine ve annenin, bebeğin sağlıklı olduğuna dair Web görüşler edinilmeye çalışılır.

Son yılarda gardenımcı üreme teknikleri ile gebelik oranında artworkış, cinsel yolla bulaşan hastalıkların artması, geçirilmiş pelvik inflamatuar hastalık, ileri yaşlarda gebelik isteminin artması ve daha erken tanı konulmasıyla sıklık artmıştır.  

Genellikle dış gebeliklerde embriyo fallop tüplerine yerleşse de bazı durumlarda nadir olarak görülse de %5’ oranında rahim ağzı veya karın içi gibi farklı yerlere de konumlanabilir ve dış gebelik oluşur.

Metotreksat maddesi enjeksiyon gardenımı ile verilir ve gebelik dokusundaki büyümeyi engelleyerek durdurur ve ardından düşük oluşmasını sağlayarak gebelik sonlanır.

Eğer hamilelik belirtileriyle uyumsuz olan veya endişe verici belirtiler yaşıyorsanız, hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir.

Sadece bazen bebek oluşmayabilir ve boş gebelik dediğimiz sağlıksız bir gebelik oluşabilir. Yada bekleyince bebek ve kalp atışı görülebilir. Takipte kalmaya devam edin.

Halk arasında yaygın olarak "tüplerin bağlanması" olarak bilinen ve kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan tüp ligasyonu sonrasında da hamile kalan bireylerde dış gebelik gelişmesi riski daha yüksektir.

Bireyin gösterdiği belirtiler ve semptomlar, kanın biriktiği yer ve hangi sinirlerin tahriş olduğuna bağlı olarak değişir. Karnın tek tarafında şiddetli, bıçak saplanması gibi ağrı, kilo kaybı, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler de ektopik gebelikle ilişkilendirilebilir.

Kanama bazen hafif lekelenme şeklinde başlayabilir ve daha sonra daha yoğun hale gelebilir. Bununla birlikte herhangi bir düzensiz vajinal kanama durumu dış gebelik gibi ciddi bir sağlık sorununa işaret edebileceğinden doktora danışılması önemlidir.

Sadece işlevsel olarak gelişmiş bir rahim, bebeğin yuvalanmasından gelişimine ve doğumuna kadar gelişmesi için excellent bir yer sağlar.

Dış gebelik, erken teşhis ve tedavi edildiğinde genellikle komplikasyonsuz iyileşme sağlar. Ancak sonraki gebeliklerde gebeliğin normal olmasını etkileyebilir ve bazen infertiliteye yani kısırlığa neden olabilir.

Bu yüzden dış gebeliğin ilk dönemlerinde dış gebelik durumunun anlaşmasını sağlayacak herhangi bir belirti bulunmamaktadır. Ancak dış gebelik belirtilerine genel olarak bakıldığında anne adayında dış gebeliğine işaret eden ve en yaygın görülen belirtiler şu şekildedir:

Sağlıklı hamileliklerde kese oluşumu gereklidir. Embriyonun gelişimi ve sağlığı açısından bu kese şarttır. Dış gebeliklerde kese durumuna pek dis gebelik ultrasonda cikarmi rastlanılmamaktadır. Ancak çok ender durumlarda dış gebelikte rahim dışında kese oluşumu görülmektedir.

Dış gebelikte ameliyat, genellikle kanama ya da adet dışı kanama yapan kitleleri çıkarmak için yapılır. Kadın doğum uzmanının kararına göre doğal yollarla da ameliyat yapılabilir.

Report this page